Kadın Girişimciler

Girişimcilik bizim DNA’mızda var….

Kadın…

Çalışan, üreten, heryere ve herkese yetişmeye çalışan, üstlendiği tüm rolleri kusursuz yerine getirmeye uğraşan; evinde, işinde, sosyal ve özel yaşamında yani hayatın tüm alanlarında kadınlar güçlü önsezileri, sorumluluk duyguları, birçok işi bir arada yapabilme becerileri, kolay iletişim kurabilmeleri ve sabırları yaşamlarında büyük avantaj olarak yer alıyor.

Peki ya hayaller ve hedefler? Sizce hayal etmek nedir?

Daha da önemlisi en büyük hayaliniz nedir? Meslek odaklı/ Manevi ve Gelecek odaklı / Maddiyat odaklı mı? Çocukluk hayallerimizden başlayarak yetişkinlik hayallerimizde nerelere geldik? Ne kadarını gerçekleştirdik ve bunlar için neler yaptık?

Esas önemlisi bundan sonra neler yapacağız? Hayal kurmanın yolu bağımsızlıktan geçer bir tespit olabilir. Hangi konularda bağımsızlık diye sorulduğunda; maddi bağımsızlık ilk akla gelen ise ( ki başarılı girişimciler kesinlikle bunu ilk maddede saymazlar), devamında sahip olunan tüm şartlar, sahip olunan aile/ eş vb hayat düzeni, kişisel özgürlüğümüzü ne kadar kullanabildiğimiz ve fırsatları ne kadar değerlendirebildiğimiz.

Çalışma yaşamı, bir yandan kadının üretkenliğini, toplumsal saygınlığını, özgüvenini artırırken ve daha da önemlisi, ekonomik özgürlüğünü sağlarken, geleneksel değerlere dayalı tutumların sürdürülmesi de kadın için çeşitli zorluk ve sorunları beraberinde getiriyor.

Kadınları girişimciliğe sevk eden nedenlerine bakıldığında “itme ve çekme” faktörlerinin birlikte yada ayrı ayrı karşımıza çıktığı söylenebilir. Kadınları iş kurmaya iten faktörler arasında; çok farklı durum ve sebeplerden kaynaklanan işsizlik sorunları, adil ve uygun olmayan iş koşulları, kariyer yapma/koruma/geliştirme konularındaki sorunlar, çoğunlukla belirli meslek alanlarına veya pozisyonlara sıkışmış olmak, başkalarının hedeflerini gerçekleştirmek uğruna harcanan hayatlar, karşılığında profesyonelce hak edilen karşılıkların maddi ve manevi olarak alınamaması, uğranılan haksızlıklar, mobbing ve daha onlarcası sayılabilir. Bağımsızlık isteği, kendini gerçekleştirme isteği, kendi işinin patronu olma, aile ve iş sorumluluğu arasındaki dengeyi kurma isteği, yaratıcığını kullanma, hayallerini gerçekleştirme, karşısına çıkan fırsatları değerlendirme yada yeni fırsatlar yaratabilme gibi çekme faktörleri de kadınları iş kurmaya yönelten faktörler arasında sayılabilmektedir,

Belki bir iş sahibisiniz yada kendi işinizi kurmak istiyorsunuz.. Her iki durumda da hiç fark etmez biz yapabiliriz ve hayallerimizi gerçekleştirebiliriz.

Ülkemizdeki girişimcilik eko sisteminin yeterli olmadığını yada zorlu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bir sonraki paylaşımımızda faydalanabileceğiniz özellikle devlet destekleri (Kosgeb, İşkur vb..) hakkında bilgileri buluyor olacaksınız..

Yönetim gurusu Drucker’ın sözü ile bitirelim;

“Eğer tutkunuz ve aklınız varsa, nereden başlarsanız başlayın zirveye tırmanabilirsiniz.”

Selam ve Sevgiler

 

Yazan: Ebru KUDAY

 

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *