Walt Disney’in Basari Hikayesi

Walt Disney, 1901 yilinda Sikago’da dogdu.O yillarda Sikago, yildizi yeni parlamakta olan bir sehirdi.

Bir iste dikis tutturamayan marangoz babasi, oradan oraya dolastiktan sonra küçük bir kasabaya yerlesmeye karar vermisti.Ama yoksulluk Disney ailesini burada da birakmadi.Babasi hastalandiktan sonra düzenli olarak çalisamadi.Mecburen çocuklar çalismaya basladi. Küçük Walt, gazete dagiticili yapmaya karar verdi.Yasitlari en tatli rüyalarini görürken,o sicak yatagindan kalkiyor, yaz kis demeden matbaanin yolunu tutuyordu.

En büyük hayali; dagittigi gazetelerde bir gün onun resimli hikayelerinin yer alabilmesiydi Çizimlerini kagitlara yapistirarak hazirladigi gazeteyi komsularina satmaya basladi.Çizmek onun için hayallerini gerçege dönüstürmek demekti.Ama zamanla taslaklar yetmez oldu.Kahramanlarini herkesin görebilmesinin bir yolu olmaliydi.! Kiz kardesi ile birlikte , çiftlik duvarlarini, ziftle boyayarak tuval olarak kullanmaya basladilar.

Ama hayatin acimasiz gerçekleri vardi.Ailesini geçindirmek için daha fazla para kazanmasi gerekiyordu.Amcasinin çalistigi tren istasyonunda, soda ve gazete satmaya basladi.Istasyon onun için ayni zamanda oyun alaniydi.Trenlerin pesinden kostugu günler onda derin izler birakti.

 

Başlamanın en iyi yolu, konuşmayı kesip, yapmaya koyulmaktır. Walt Disney…

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *